Danes je na voljo vse več prehranskih dodatkov, ki obljubljajo izboljšanje splošnega počutja, podaljševanje ali vračanje mladosti, svež videz, več energije in včasih se je težko znajti med vsemi temi izdelki. Gotovo je to, da zdravo telo in počutje izhaja od znotraj, torej z uživanjem vseh potrebnih hranil. Pri tem pa so vam lahko v pomoč tudi prehranski dodatki.
A kako se odločiti za pravega? To je odvisno od vaših želja. Med priljubljenimi izbirami je tudi kolagen, katerega koristi prepoznava tako vse več ljudi kot tudi strokovnjaki. Gre namreč za element, ki se že nahaja v vašem telesu ter skrbi za mladosten videz in mladostno stanje telesa. Je prehransko dopolnilo, ki vpliva na veliko aspektov vašega telesa in je zmožno vrniti že pozabljene občutke lahkotnosti gibanja.
Kako deluje
Kot strukturna beljakovina, kolagen sodeluje kot gradbeni element znotraj kosti, zob, sklepnih vezi, mišičnega tkiva, pa tudi kože. Še več, gre za najpogostejšo beljakovino v telesu. Deluje kot nekakšno lepilo, ki drži vsa tkiva skupaj. To lepilo daje raztegljivost in elastičnost.
Ko se z leti, postopoma že po 20. oziroma bolj pospešeno po 35. letu, proizvodnja te beljakovine začne upočasnjevati, to privede do različnih posledic v telesu. Koža je manj elastična in bolj suha, mišice slabijo, otrdelost tkiv in vezi, pa lahko pripelje tudi do bolečin v sklepih.
Dodajanje kolagena v prehrano
V večini prehranskih dodatkov se nahaja živalski kolagen, ki ima mnoge dobre strani, a se vendarle razlikuje od človeškega. Zato je pomembno, da telo spodbujamo s proizvodnjo lastnega kolagena. To lahko dosežemo z živili, ki so bogata z bakrom, cinkom in vitaminom C. Skupno namreč skrbijo za vzdrževanje kolagena v telesu, z rednim uživanje zadostnih količin teh hranil, pa se proizvodnja lahko celo poveča. Tej logiki sledijo kolagenski dodatki rastlinskega izvora, ki spodbujajo tvorjenje lastnega kolagena.
Dodatki, ki so živalskega izvora, iz kosti, kože ali veziv navadno govedine ali rib, pa so ustvarjeni tako, da nadomeščajo izgubljeni kolagen, a žal niso primerni za vegane. Podobno le manj koncentrirano delovanje imajo živila, kot so kostna juha, jajčni beljaki, ribe ali ostrige.