1px natančno Keramika Keramika in njena zgodovina

Keramika in njena zgodovina

Keramika je vrsta materiala, ki je izjemno priljubljena, na voljo pa je že nešteto vrsto let. Zgodovino takšnega materiala lahko delimo na pet različnih obdobij. Ta so povezana s petimi keramičnimi zvrstmi. Najstarejše obdobje je seveda lončevina – žganje gline.

Že v drugem obdobju se pojavi precej izboljšana zvrst keramike, in sicer majolika. Približno v enakem času se pojavi keramika kamenina. V zadnjem obdobju pa se pojavi tako imenovana belo prstena keramika.

 

Dve osnovni skupini keramike

Dandanes se keramika deli na dve večji skupini. To sta klasična ali tradicionalna keramika ter sodobna ali tehnična keramika.

Za klasično je značilno, da zajema proizvode na osnovi gline, kot so lončevina, porcelan, kamenina, ploščice.

 

Preskok od gline do keramike

Seveda do preskoka iz gline do keramike ni prišlo v tako kratkem času. To se je dogajalo v več stopnjah: nežgana glina, na soncu žgana glina, žgana glina.

Dandanes poznamo zelo veliko vrst keramike, na primer porcelan, sanitarna keramika, izolacijska keramika, elektronska keramika in še bi lahko naštevali. Različne vrste keramike pa se med seboj razlikujejo predvsem po surovinah, iz katerih so izdelane.

Keramične surovine se delijo na naravne ter umetne. Glina na primer velja za povsem naravno surovino, silicijev karbid pa denimo sodi med umetne surovine.

Keramika in njena zgodovina

 

Od česa je odvisna kakovost keramike?

Kakovost keramike pa je odvisna zlasti od kakovosti surovin. V zadnjem času lahko opažamo precej veliko težnjo po bolj kakovostnih izdelkih, četudi so ti lahko precej dražji. V izdelkih, ki so nezahtevni, na primer opeka, se lahko uporabljajo povsem naravne surovine, ki jih torej ni potrebno prav veliko predelovati. Po drugi strani pa morajo biti denimo za porcelan uporabljene surovine, ki so obvezno homogene pa tudi kontrolirane sestave.

 

Dodatki za oblikovanje keramike

Za lažje oblikovanje keramike se uporabljajo številni dodatki. S tem pa postane keramika tudi bistveno bolj kakovostna.